Bin Muhteşem Güneş

İlk romanı ile dünya genelinde büyük beğeni toplamış olan başarılı yazar Khaled Hosseini tarafından kaleme alınmış olan Bin Muhteşem Güneş adlı kitap, hak edilmiş bir biçimde en çok arananlar kategorimiz içinde yer almakta.

Yakın dönem Afganistan’ında geçen hikayenin baş kahramanlarından biri olan Meryem Haramidir. O bölgede verilen harami adı, nikahsız birlikteliklerinden dünyaya gelmiş olan çocuklar için kullanılır. Annesi Nana ile birlikte babasının bulunduğu bölgeden uzak bir yerde küçük bir kulübede yaşamını sürdüren Meryem, babası ile birlikte yaşamak üzere annesinin tüm ret etmelerine rağmen evden ayrılır.

Meryem ve Bin Muhteşem Güneş

Bin Muhteşem Güneş

Bin Muhteşem Güneş

Birkaç eşi ve çok sayıda çocuğu olan babası ve diğer eşler Meryem’i kabul etmez. Tüm gece babasının evinin kapısında bekleyen Meryem çaresiz biçimde kulübesine döner ve annesi Nana’nın intihar etmiş olduğunu görür. Annesi öldüğü için babası istemeden de olsa Meryem’i yanına almak zorunda kalır. Ancak diğer eşler sürekli olarak şikayet ederler.

Meryem’den kurtulmak için yaşlı bir adam olan Rasit ile evlendiren baba için sorun çözülmüştür. İlk zamanlarda kendisine oldukça iyi davranan Raşit, Meryem’in sürekli olarak düşük yapması ile Meryem’e eziyet etmeye başlar. Daha doğmadan önce başlayan Meryem’in hazin hikayesi ve onun çevresinde gelişen yitik hayatlar ve ezilmiş kadınların öykülerini içeren Bin Muhteşem Güneş adlı kitap yazar Khaled Hosseini ve O’nun güçlü kalemini bir kez daha ortaya çıkaran özelliklerde.

 

1 Yorum

  1. sevda üzer diyor:

    Bir kızın başına gelebilecek kötü olayları anlatılıyor. Daha doğarken başına gelen olaylar büyüdüğünde de devam ediyor. Hüzün dolu anlar sizi bekliyor. Kesinlikle okumalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*