Darağacında Bir Bozkurt

12 Eylül döneminde cunta tarafından idam edilmiş olan Mustafa Pehlivanoğlu’nun o süreçte yaşamış olduğu şeylerden kurgulanmış olan Darağacında Bir Bozkurt adlı kitabımız, o dönemi ve yaşananları merak eden ancak bu konuda tarafsız bir eser bulamayan kişiler, Ahmet Haldun Terzioğlu tarafından yazılmış olan bu kitabı okuyabilirler. Hiç suçu olmadığını ve buna rağmen idam edileceğini bilen Mustafa, bunun için hiç durmadan çalışmaya ve kendini anlatmaya devam etmeye çalışır. Ancak ne yaparsa yapsın sonuç asla değişmeyecektir.

Darağacında Bir Bozkurt

Darağacında Bir Bozkurt

Darağacında Bir Bozkurt ile Mustafa’nın Yaşamı

Ahmet Terzioğlu, yazmış olduğu Darağacına Bir Bozkurt kitabı ile birlikte aslında yalnızca Mustafa’nın yaşadıklarını anlatmıyor, bunun yanı sıra o dönemde meydana gelen gelişmeleri de tüm çıplaklığı ile anlatmaya özen gösteriyor. Cuntanın vermiş olduğu idam emrinin uygulanacağı güne geri sayım yapılırken Mustafa da kendini ölüme hazırlamaya başlıyor. Buna da çevresindeki insanlara kendini ve yaşamış olduklarını anlatarak yapıyor ve yazar da bilinen şeyleri çok daha etkili bir şekilde çevresindekilere anlatmayı hedeflemiş oluyor.

Tarihin belki de en karanlık dönemlerinden bir tanesi olan 12 Eylül döneminde yaşanan bazı olayların tam olarak aydınlığa kavuşamadığı şu günlerde yeni çıkanlar arasından yer alan bu kitap sayesinde insanlar artık bazı karakterler ve arkasında yer alan gerçekleri öğrenme ve o döneme farklı bir açıdan bakma imkanına da sahip olacaklar.

 

1 Yorum

  1. adem çalışkan diyor:

    12 eylül döneminde idam edilen Mustafa Pehlivanoğlunun hikayesi anlatılıyor. Herkesin bilmesi gereken olaylardan. Mutlaka okumalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*