Gazap Üzümleri

Toplumsal olayların yaşanmasından yola çıkılarak oluşturulan edebi ürünler, her zaman dikkat çekici olmayı başarmıştır. Bu etkilemenin temel unsuru, olayın yaşanmış olması ve gerçeklik payının yüksek olmasıdır. Yazar var olan bir olayı, son derece güzel bir tasvir ile bizlere sunmaktadır. Yazarın burada ki etkin rolü, tasvirde ki gücüdür. Betimlemeleri, vermiş olduğu duygu ve eserin genelinde sağladığı anlam bütünlüğü, yazarın esere dışarıdan sağladığı bir katkıdır. Bu katkının dışında var olan her şey, gerçektir ve el değmemiştir.

Topluma Mal Olmuş Bir Hikaye Gazap Üzümleri

Ünlü yazar John Steinbeck, topluma mal olmuş bir olayı, en ince ayrıntısına kadar, tüm ustalığı ile bizlere anlatmış olduğu Gazap Üzümleri ile farklı bir dünyanın yazarı olduğu gerçeğini yeniden bizlere göstermiştir. Bu başka bir dünya nitelendirilmesinde, yazarın payı çok büyüktür.

Gazap Üzümleri

Gazap Üzümleri

 

1930’lu yıllarda Amerika’da yaşanan toplumsal bir göçün, toplum üzerinde yaratmış olduğu etkiyi, insanların değişen hayatlarını, büyük bir ustalık ile kaleme almıştır. John Steinbeck bu eseri ile sınırlarını aşmış ve edebiyat dünyasında kalıcılığı yakalamayı başarmıştır.

Gazap Üzümleri ile bambaşka hayatları tanıyacak, o hayatlar hakkında bilgi sahibi olacak ve onları tanıma fırsatı yakalayacaksınız. Bu durum, sizlerin başka bir yerden olaylara bakmanızı sağlayacak. Size yeni bir bakış açısı katacaktır. Eser, top 100 kategorisinde kendisine hatırı sayılır bir yer edinmiş, klasikleşmeyi başarmış, güzide bir eserdir.

 

1 Yorum

  1. kerem sarmakoğlu diyor:

    Toplumsal olaylardan etkilenerek yazılmış bir kitap. Fakat anlatım tarzlarını beğenmedim konu başlıkları güzel ama anlatımları biraz sıkıcı. Denemek isterseniz okuyabilrsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*