Hacım Sultan ve Menakıbnamesi

Hacı Bektaş-i Veli’nin öğrencilerinden bir tanesi olan Hacım Sultan, bu dergahta ilk olarak kilercilik yapmaya başlar. Daha sonrasında ise sultan ona büyük bir güç olan batın kılıcını vermiştir. Ancak bunu verirken de ona haksız iş yapmamasını, eğer yaparsa çok büyük zararlar ile karşı karşıya kalacağını söyler. Salih Gülerer de Hacım Sultan’ın hayatından kesitleri kitap haline getirmiştir.

Hacım Sultan ve Menakıbnamesi ile Doğruluğa Yolculuk

Lakabı Kolu Açık olan Hacım Sultan’ın bu lakabı almasının sebebi de yine batın kılıcıdır. Bu kılıcı aldıktan sonra denemek isteyen Hacım Sultan mutfağa su götürmek için kullandığı merkebe bu kılıç ile vurur. Ve merkep ikiye bölünür, hünkar bunu duyduğunda ise kolları tutulsun der ve çolak kalmasına neden olur. Ancak daha sonra arkadaşlarının af dilemesi sonrasında kollatı açılır ve bu adı alır.  Hacım Sultan ve Menakıbnamesi kitabında ise genel olarak yaşamış olduğu durumlar yazılır.

Hacım Sultan ve Menakıbnamesi

Hacım Sultan ve Menakıbnamesi

Hacım Sultan ve Menakıbnamesi kitabında en fazla geçen kavramlardan biri, ejderhadır. Çünkü tasavvufa göre ejderha, yenilmesi gereken kötülüktür. Saldırganlığı, nefsi ifade eden bu hayvanın mutlaka öldürülmesi gerekir.

Dervişlerin Hacım Sultan hakkında kötü düşünmeleri de Salih Gülerer tarafından yazılan bu kitapta sıklıkla kendine yer buluyor. Yeni çıkanlar kategorisinde yer alan bu kitap içerisinde insanlar Hacım Sultan’ın ejderhalardan nasıl kurtulduğunu ve dergahın nasıl tekrardan eski haline geldiğini de öğrenmiş oluyorlar.

 

2 Yorum

  1. turan sel diyor:

    Hacım Sultan ve Menakıbnamesi… Hacı Bektaş Velinin öğrencisi olan Hacım Sultan dergahta çalışır ve Hacı Bektaş Veli de Hacım Sultana çok değerli olan batın kılıcını verir.Hikaye burdan başlıyor.Heyecan içinde okuyacağınıza eminim.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

  2. furkan ay diyor:

    Sıkıcı bir anlatımı ve konusunu çok saçma buldum . Eski bir eser olmasından ve eski bir konu işlendiği için olması gerek diye düşünüyorum . Bence hikayesel anlatım her zaman daha iyi sonuçlar ve akılda kalmasını sağlar diye düşünüyorum .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*