Kayıp Zamanın İzinde

Sodom ve Gomorra – Kayıp Zamanın İzinde

Her 3 kutsal kitapta da yer alan ve sapkınlıkları yüzünden helak olan bir kavmin hikayesi Sodom ve Gomorra. Toplum olarak yaşadıkları eşcinsellikler, tecavüzler, homoseksüellik nedeniyle Allah’ın gazabına uğrayan bu şehir Fransız yazar Marcel Proust tarafından Kayıp Zamanın İzinde kitabının 4. cildinde kaleme alınmış.

Toplam 7 adet ayrı ayrı ciltlerden oluşan Kayıp Zamanının İzinde edebiyat tarihinin en büyük romanlarından biri. Tüm zamanlar boyunca en çok okunan yazarlardan olan Marcel Proust belki de kendisinin de bir eşcinsel olması nedeniyle tarihin dokunulmak istenmeyen sayfalarında yer alan Sodon ve Gomorra – Kayıp Zamanın İzinde kitabını bu sayede gün yüzüne çıkarıyor.

Sodom ve Gomorra – Kayıp Zamanın İzinde Yok Oluşun Hikayesi

Sodom ve Gomorra

Sodom ve Gomorra

Kayıp Zamanın İzinde 7 ciltlik bir romanken Sodom ve Gomorra da kendi içerisinde 2 ciltten oluşuyor. 1921 – 1922 yıllarında yazılmaya başlanan Sodom ve Gomorra – Kayıp Zamanın İzinde yasak zevklerin peşine düşen bunları kendi istekleri doğrultusunda umarsızca yaşayan bir toplumun yok oluşunun hikayesi.

Kitap ağır bir dile sahip olsa da Marcel Proust kaleminin estetiğiyle daha anlaşılır hale geliyor. Bugün dünyanın çeşitli yerlerinden yaşanan eş cinsel evlilikleri 1800’lü yıllarda yazma cesareti gösteren Marcel Proust kendinden izler taşıyarak Sodon ve Gomorra eserinde okurlarıyla paylaşıyor. Yazarın bu eserini daha iyi anlamak için daha önceki ciltleri okumak anlam bütünlüğü için daha iyi olacaktır.

 

1 Yorum

  1. sevgi şahin diyor:

    3 kutsal kitaplarda aynı olan ortak şey sapkınlıklar yüzünden helak olan bir kavmin hikayesi anlatılıyor. Ağır bil kullanılmış. Merak içinde okuyacaksınızdır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*