Paris ve Londra’da Beş Parasız

Yazarın yaşanmış hayat hikayesinin kurgulandığı kitapta; sefalet, açlık ve çaresizlik duyguları tüm çıplaklıkla gözler önüne seriliyor. Adeta okurken yaşıyormuş hissini sizlere tattıran Paris ve Londra’da Beş Parasız, yoksulluğu en güzel haliyle sizlere anlatıyor. Asıl ismi Eric Arthur Blair olan George Orwell, gençlik dönemlerinde Fransa’da yaşadığı yıllardan esinlenerek kitabını yazıyor.

paris-ve-londra-da-bes-parasiz

paris-ve-londra-da-bes-parasiz

Paris ve Londra’da Beş Parasız Konusu

Tematik olguları ve yaşanılan olayın öğelerini yerli yerinde sizlere sunan kitap, öncelikle Fransa’da geçirilen zamanla başlıyor. Daha sonra İngiltere’de devam ediyor. Eserde yoksulluk olgusu, farklı yönlerden ve değişik bakış açılarından ele alındığı için okurda okuma istediğini artırıyor. Okur eserde gerçek yoksulluğa; elbiselerin rehine verilmesiyle, patates haşlamak için bir ispirtonun dahi bulunamamasıyla ve ekmek alınabilecek kadar paranın dahi olmamasıyla şahit oluyor.

Fakirlik olgusu etrafında şekillenen ve Dünya Edebiyatı kitapları arasında yer alan Paris ve Londra’da Beş Parasız, insanların çalışma düzeni üzerinden de okura göndermeler yapıyor. Ara ara kapitalist sistemin işleyişi hakkında satırlara da rastlıyorsunuz. En basitinden bir otel işletmesinin her ne kadar mükemmel bir akış içerisinde işlerini yönetmesi anlatılırken, arka planda patron-çalışan birlikteliğinin gerçek yüzü ifade edilmeye çalışılıyor. George Orwell, konusunu ve ifade etmek istediği gerçekleri, kendi anlatım diliyle ve zengin kurgusuyla birleştirerek kusursuz bir eseri sizlerle buluşturuyor. Tüm duyguları soğukkanlı anlatışıyla dile getiren yazarın bu ölümsüz eserini, başucu kitabınız yapacak ve bir solukta bitirmek isteyeceksiniz.

Yazar: George Orwell

Kitap Adı: Paris ve Londra’da Beş Parasız

ISBN: 9789750725630

Sayfa Sayısı: 248

Yayın Yılı: 2015

 

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*