Şeytanın Sözlüğü

Şeytanın Sözlüğü: toplumsal değerlere aykırı düşünenlerin kitabı şeklinde ortaya çıktı. Daha önceleri kitapları korkutan yazar Ambrose Bierce bu kitabında herkesi şaşırtacak.

Adı her ne kadar Şeytanın Sözlüğü olsada bu kitaba Satanist bir kitap gibi bakarsanız kesinlikle yanılırsınız. Ambrose Bierce’nin yaşam bilgisini, yaşamda edindiği tecrübeyi şaşırtacak bir zevkle ve acımasızca yorumladığı bir yapıttır.

şeytanın sözlüğü

şeytanın sözlüğü

Şaşırtan Sözlük Şeytanın Sözlüğü

Şeytanın Sözlüğü kitabı yazarının daha önceki korkutucu yazıları gibi değildir. Hatta kara bir mizahla ele alınmıştır. Kimi zaman bizleri güldürse de çoğu kez aklımızı kurcalayıp bizi düşünmeye itiyor. Bugüne kadar kabul ettiğimiz, etmediğimiz olayların, değerlerin tam karşısında durup, bütün bunların hepsini bir kez daha gözden geçirmemizi istiyor.

Bierce, dünya ve insanlara, kabul ettiği değerlere, toplumsal alışkanlıklara tamamen aykırı olduğu gibi kendi içinde de aslında doğru bir bakış açısıyla bakıyor. Bolca şiir alıntıları kullanarak ortaya değişik sonuçlar çıkarıyor.

Şeytanın Sözlüğü kitabı aslında farklı bir sözlüktür. Bierce’ nin sözlüğünü diğer sözlüklerden ayıran bilinmeyen kelimeleri öğrenmek amaçlı olmayıp aslında bildiklerimizi sorgulamak için amaçlı yazılmış olmasıdır. Bu kitabı baştan sona okumak yerine bütün öğeleri üzerine uzun uzun düşünmek gerekir. Buradan bakıldığında başlı başına bir yapıt oluyor bu kitap.

Aslında bu kitap yıllar önce bir gazetede seri şekillin de yayınlanıyordu. 1906 yılında ilk kez kitap haline getirilmiştir. İlk yayınlandığı yıllardan beri bu kitabı farklı kılan, bizleri büyüleyen aslında bir karşıt sözlük olmasıdır.

Bierce, şeytanın Sözlüğü’ nü yazarken en çok “bilgin dostu Bay Şeytan” dan yararlandığını belirtiyor. Buradaki şeytanlıktan kastı ise, Amerikan toplumundaki, aşk, evlilik, siyaset, hukuk gibi ince değerlere açıkça meydan okumasıdır. Belki Bierce’ si şeytan dürtmüştür. Ama o şeytana pabucunu ters giydirenlerdendir. Bunu bize çok güzel bir şekilde göstermiştir. Bu kitaba kesinlikle kitaplığınız da yer açmalısınız. Okurken düşüncelere, sorgulamalara karışıp zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

 

Sayfa Sayısı: 240

Yayın Yılı: 2014

ISBN: 9789753429641

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*